Výtvarný obor
Smysl výtvarné výchovy
Pro většinu lidí má VV smysl zcela praktický – děti se naučí malovat a kreslit, aby dokázaly zachytit, co vidí, aby rozvíjely estetické vnímání a manuální zručnost.
Obsah VV, viděný pouze z tohoto úhlu se už přežil.Pro záznam reality běžně používáme fotoaparát, písmo a dekor nám pomáhá vytvářet počítač, vkus nahrazují proměnlivé módní trendy, informace o výtvarném umění obsahují kvalitní publikace.
VV proto prošla v minulých letech velkou proměnou.Změnila se podoba, smysl i struktura.Výkonnostní pojetí nahradily nové priority – výchova člověka, smyslové prožívání světa, očištění vztahu k přírodě, experimentace, alternativní výtvarné myšlení, probouzení citu pro výraz materiálu a obohacení prací s uměleckým dílem.
Z většiny našich žáků se v budoucnu nestanou profesionální výtvarníci, ale naší snahou je, aby ze všech byly myslící a cítící bytosti se schopností vlastního a originálního projevu.
VÝTVARNÝ OBOR mohou navštěvovat žáci od 5 do 18 let a dospělí.
Přípravnou výtvarnou výchovu navštěvují žáci ve věku 5 – 8 let.
I. stupeň výtvarného oboru navštěvují žáci ve věku 9 – 15 let. Ukončuje se absolventskou prací vystavenou na výstavě absolventů.
II. stupeň výtvarného oboru navštěvují studenti ve věku 16 – 18 let. Také absolventi tohoto cyklu ukončují studium absolventskými pracemi.
Rozšířené vyučování je určeno pro nejtalentovanější žáky ve věku 12 – 18 let, kteří se připravují na studium na středních a vysokých školách výtvarného zaměření.
Studium pro dospělé je určeno zájemcům od 19 let.
Věk zájemců o studium není omezen. Přijímáme děti ve věku od 5 let do přípravky, i starší žáky, které zařazujeme do skupin, kam věkem náleží.
Výuka probíhá vždy ve 3 vyučovacích hodinách týdně.
Předměty studia
Obsah vyučovaných předmětů
Plošná tvorba – zahrnuje kreslířské, malířské a grafické reakce na skutečnost,
na život nebo niterný svět žáků. Žáci poznávají výrazovou svébytnost linií, barev a tvarů ve vlastní volné a užité
tvorbě, v pozorování a v přepisu reality nebo v kontaktu s výtvarným uměním
Prostorová tvorba – učí žáky odlišnému způsobu výtvarného myšlení. Vedle prostorového uplatnění linií, barev a tvarů vystupuje
do popředí role světla a stínu, plastických kontrastů a materiálových kvalit
Objektová a akční tvorba – vyvažuje prožitkovými aktivitami některé postupy plošné a prostorové tvorby. Na nezvyklé zážitky,
smyslové podněty, na pocity, vztahy a vznikající postoje navazuje jejich výtvarný přepis a hlouběji se ukotvuje. Objektová tvorba pomáhá žákům přiblížit se realitě – materiálu či nalezenému předmětu, vytvářet nová prostředí. Akční tvorba se vztahuje k jedinci a k jeho situaci ve světě, k vnímání sebe sama nebo k prožívání kontaktů s druhými.
Výtvarná kultura – nabízí prožitky, porovnává vztahy mezi životem, člověkem a
uměním, sleduje pohyb uvnitř žánrů a napříč historií. Na všech stupních studia jde o hledání inspirací, asociací a souvislostí.
Fotografování – zaměřuje duchovní potenciál žáka k vnímání, poznávání a interpretaci jevů. Kultivuje jeho imaginaci, tvořivost,
fantazii a výtvarnou citlivost. Rozvíjí schopnost rozeznat psychologické účinky viděného a fotografické možnosti, které je zvýrazňují, vede k souladu mezi námětem, jeho obsahem a zpracováním
Keramika – její přitažlivost odráží archetypální vztah k půdě a k hmotě. Keramické postupy jsou stejně přirozené jako sám
materiál. Je tedy nejpřirozenějším uměleckořemeslným projevem, který je zcela závislý na autorovi, na jeho představách a prožívání vlastní hmoty
Příprava na přijímací zkoušky
Kvalitní přípravu na talentové zkoušky na střední i vysoké umělecké školy můžete absolvovat ve skupině rozšířené výtvarné výchovy, kde se věnuje větší prostor technice a studijní kresbě.
Pokud o tomto studiu uvažujete,je vhodné začít s přípravou již v 7.třídě ZŠ.
FOTOGALERIE
Návštěva výstavy - 10.2.2014 - Olbram Zoubek
Výstava VO - 17.4.-6.5.2013 - Čakovice
Návštěva výstavy - 26.11.2013 - Karel Zeman
Dílna - Kutná Hora "Jagellonci" 27.9.2012
Výstava - Stříbrná sobota - 15.12.2012
Výstava na KÚ Středočeského kraje - březen 2011
Vernisáž výstavy VO Kutná Hora 14.12.2010